ana sayfa

feyza  bayraktar

duyurular

forum

iletişim

 
   

Aile/Yakın Çevre Anne Babalar İçin Anoreksiya Nervoza Aşırı Şişmanlık(Obezite) Bebeklerde Yeme Bulimiya Nervoza Çocuklarda Obezite Çocuklarda Yeme Diyet ve Yeme Bozukluğu Egzersiz Bağımlılığı Gece Yeme Sendromu Normal Yeme Pika Sağlıklı Beslenme Takıntısı Sağlıksız Düşünce Biçimleri Sağlıksız Kilo Verme Sosyal Çevre Şişmanlık Tedavisi Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Yeme Bağımlılığı Yeme Bozuklukları Yeme ve Bozuk Algı
  Yeme Bozuklugu - Anoreksiya Nervoza  -  Anoreksiya ve Depresyon
 
          

Genelde, depresyonun mu önce yoksa anoreksiya nervozanın mı önce ortaya çıktığı belirsiz olsa da depresyon anoreksiya nervoza ile birlikte görülme olasılığı en yüksek olan psikiyatrik rahatsızlıktır.

Depresyon kısaca, kişinin kendisini 2 haftadan daha uzun bir süre üzgün, mutsuz ve umutsuz hissetmesi olarak tanımlanabilir. Bu duygu durum hali kısa bir zaman içinde geçebileceği gibi uzun da sürebilir.

Depresyon belirtileri arasında yorgunluk hissi, üzüntü, mutsuzluk, umutsuzluk, ağlama atakları, motivasyon kaybı, çok az ya da çok yemek, çok ya da az uyumak, konsantrasyon zorluğu , kendini değersiz veya suçlu hissetmek ,günlük aktivitelerden zevk alamama, yalnız kalma isteği, baş ağrısı, çarpıntı, nefes alma güçlüğü sayılabilir.

Anoreksiya nervoza, bazı kişilerde depresyonu maskeleyebilir. Kişi üzüntü ve mutsuzluk duygusunu bastırıp tüm duygularını vücudunu kontrol etmeye yönlendirebilir. Bu durumda depresyonun farkına varmayabilir. Yeme bozukluğu tedavi edilmeye başladığı zaman kişi depresyonu ile yüzleşmek durumunda kalabilir. Yeme bozukluğu belirtileri hafifledikçe depresyon belirtileri artmaya başlayabilir.

Bazı durumlarda ise kişi anoreksiya nervozanın etkilerinden dolayı depresyona girebilir. Devamlı kilo ve yemekle meşgul olmak, bedeni ile ilgili kaygı yaşamak,  toplum içine çıkmaktan kaçınmak, yetersiz beslenmenin getirdiği fizyolojik etkiler ve hayattan yeterince zevk alamamak da kişiyi depresyona itebilir.

Anoreksiya nervoza ile birlikte seyreden ileri boyutlarda depresyon intihara sebep olabilir. Özellikle intihar riski taşıyan depresyonlu anoreksiya nervoza vakalarında yatarak tedavi zorunlu olabilir.

 diyet yemebozukluğu zayıflama kusma obezite şişmanlık diyetisyen yeme bozukluklarının nedenleri zayıflamak kusmanın nedenleri obezite yardım Şişmanlık nedenleri diyet listesi yeme bozuklukları tedavisi zayıflama yöntemleri kusmayı ne önler obezite nedenleri şişmanlıktan kurtulma

  Bulimiya Nervoza Nedir?

  Tıkınırcasına Yeme Nedir?

  Gece Yeme Sendromu Nedir?

  Yeme Bağımlılığı Nedir?

  Çocuklarda Seçici Yeme

  Obezitede Özgüven

  Normal Yeme Düzeni

  Neden Kilo Veremiyorum

yemebozuklugu

   Tüm hakları saklıdır.  www.yemebozuklugu.info

   web yazılım ve tasarım Bayram İLYASOĞLU